Zpět

Co nabízí bankovní identita uživatelům datových schránek?

Jak jste již možná zaznamenali v médiích, od ledna 2021 jsou do nabídky prostředků Národního bodu pro identifikaci a autentizaci, tedy služby eIDENTITA.CZ, postupně zařazovány i metody obvyklé pro přihlášení do elektronického bankovnictví. Pokud se již zapojila i vaše banka, můžete se do datové schránky přihlašovat stejně, jako se hlásíte do internetového bankovnictví. Tento způsob označujeme jako bankovní identita nebo také BankID, viz stránky České bankovní asociace. Jednotlivé banky se ke službám eIDENTITA.CZ připojují postupně. Na těchto stránkách  naleznete orientační přehled, které banky se plánují připojit a kdy. K datu publikace tohoto článku nabízí přihlášení cestou Národního bodu Československá obchodní banka a Česká spořitelna. 

Jste-li držitelem některého z prostředků pro elektronickou identifikaci v nabídce služeb eIDENTITA.CZ se značnou nebo vysokou úrovní záruky, ať už je to bankovní identita nebo třeba eObčanka či Mobilní klíč eGovernmentu, můžete si pohodlně online:

  • zřídit datovou schránku fyzické osoby či podnikající fyzické osoby,

  • zpřístupnit / znepřístupnit datovou schránku,

  • zneplatnit přístupové údaje, nechat si vydat nové na obrazovku,

  • přistoupit do datové schránky, číst zprávy, posílat zprávy atd.

Pokud se tedy dostanete do situace, že vaše přístupové údaje nemůžete aktuálně použít, doporučujeme, abyste vyzkoušeli, zda se do schránky nemůžete přihlásit využitím služby eIDENTITA.CZ, a to buď pomocí přihlašovacích metod internetového bankovnictví nebo jinými prostředky pro elektronickou identifikaci, které případně máte ve svém držení.

Nabídka prostředků pro elektronickou identifikaci je průběžně rozšiřována. Podrobnější informace naleznete na těchto stránkách: